A 7 fokos szabály mítosza: Fizet-e a biztosító, ha nyári gumival csúszol meg januárban?

A négyévszakos gumi: Kinek való valójában?

Egyre népszerűbbek a négyévszakos abroncsok. De vajon ez a Szent Grál, vagy csak egy veszélyes kompromisszum?

  • Kinek ajánlott? Aki évi 10-15 ezer km-nél kevesebbet autózik, főleg városban, sík terepen él, és ha nagy hó esik, megteheti, hogy otthon hagyja az autót.
  • Kinek TILOS? Aki rendszeresen jár autópályán, hegyvidéken lakik, vagy munkájából adódóan minden nap mennie kell, időjárástól függetlenül. Nekik a négyévszakos gumi nyáron túl puha (kenődik), télen túl kemény lehet.

Külföldi körkép: Hol büntetnek? 🌍

Ha síelni indulsz, vagy csak átruccansz a szomszédba, vigyázz! A magyar szabályok ott nem érvényesek.

  • Ausztria: November 1. és április 15. között téli útviszonyok esetén kötelező a téli gumi. Ha nincs, és feltartod a forgalmat, a büntetés 5000 Euróig (kb. 2 millió Ft) terjedhet!
  • Szlovákia: Ha az utat összefüggő hó vagy jégréteg borítja, kötelező a téli gumi (teherautóknak dátumhoz kötött).
  • Románia: Téli útviszonyok között kötelező, minimum 2mm profilmélységgel (de az ajánlott a 4mm).

Konklúzió: 2026-ban a téli gumi nem „luxus”, hanem alapvető védelmi felszerelés. Egy szett gumi ára kb. 120-200 ezer forint. Egyetlen koccanás, ahol a biztosító nem fizet, ennek a többszöröse. Ne a gumin spórolj!